Przejdź do treści

O Rasie

Naturalny z okolic Archangielska

Ten wyjątkowy gatunek pochodzi prawdopodobnie z Rosji, z okolic Archangielska, gdzie żył w stanie półdzikim. Kot rosyjski niebieski zaliczany jest do ras naturalnych, czyli takich, które nie są efektem krzyżowania ras. W swojej historii trafił m.in. na dwór rosyjskich carów, z których szczególnie Mikołaj I podobno bardzo sobie go upodobał. W latach 60. XIX wieku znalazł się w Wielkiej Brytanii, gdzie przez pewien czas nosił miano „kota archangielskiego”. W roku 1875 został po raz pierwszy wystawiony w Anglii – wtedy jeszcze obowiązywała jedna kategoria – „kotów o umaszczeniu niebieskim”. Dopiero w 1912 roku kot rosyjski niebieskie doczekał się swojej własnej klasy wystawowej. Zanim ta nazwa zaczęła ostatecznie obowiązywać, nazywano go także jako niebieskim hiszpańskim, maltańskim czy american blue. W latach 60. XX w. ukształtował się jego obecny wygląd.

Charakterystyczny uśmiech

Każdy kot rosyjski z hodowli ma charakterystyczne cechy przypisane temu gatunkowi. Ciało jest średniej wielkości, nieco wydłużone i harmonijne. Zwierzę to wyróżniają długie i silne nogi, które zarazem są delikatne i proporcjonalne do ciała. Na łapach znajdują się wąskie poduszeczki o owalnym kształcie. Obserwując kota rosyjskiego, jak się porusza, można odnieść wrażenie, że chodzi na… palcach. Głowę ma w kształcie klina, a nos jest prosty i zawsze niebieskoszary. Na dużych i ostro zakończonych uszach skóra jest bardzo delikatna i sprawia wrażenie przezroczystej. Zwierzę to cechują także duże oczy o kształcie migdała w niezwykle intensywnym zielonym kolorze.
To, co wyróżnia kota rosyjskiego z hodowli to kolor umaszczenia. Jest to wyważona barwa niebieska bez jakichkolwiek plam, mająca przy tym wyraźny srebrny połysk. Krótkie i gęste futro jest jedwabiste i bardzo miękkie w dotyku. Charakterystyczny wyraz pyszczka przypomina uśmiech. Głos kota rosyjskiego jest łagodny i przyjemny. Z racji swojej odporności na choroby dożywa kilkunastu i więcej lat.

Wrażliwy inteligent

Jeśli chodzi o temperament i charakter kota rosyjskiego, to jest on inteligentny i wrażliwy. Można go więc nauczyć wielu rzeczy i dobrze ułożyć. Na wiele sposobów jest w stanie pokazać to, co czuje i nie kryje smutku, gdy zostanie odtrącony. Niezwykle mocno przywiązuje się do swoich właścicieli. Dlatego też stara się towarzyszyć im na każdym kroku. Należy do zwierząt zwinnych, ruchliwych, lubiących skakać i wspinać się i bawić małymi zabawkami. Na szczęście rzadko dokonuje jakichś zniszczeń. Kot rosyjski z hodowli, nawet jeśli jest temperamentny, to emanuje spokojem i opanowaniem. Mimo iż nie należy do strachliwych zwierząt, to jednak z rezerwą podchodzi do obcych. Bliżej mu raczej do ludzi spokojnych i zrównoważonych, choć dobrze czuje się także w towarzystwie dzieci. Kota rosyjskiego z hodowli można bez problemu „wychowywać” z innymi zwierzętami domowymi – akceptuje bowiem towarzystwo m.in. psów domowych.